Навигация

Комплекс къщи

Комплекс къщи

Игълс Нест - Банско

Игълс Нест - Банско


ЧРД! 19.8.2024
ЧРД!

И чужди ниви ще се \ 12.3.2024
И чужди ниви ще се "разместват" без съгласие от собствениците
Поправките се правят по споразумението с протестиращите преди месец зърнопроизводители. Чужди ниви ще могат да се разместват на територията на дадено землище и дори да се обработват без разрешение от собствениците...

Подготвят се промени в Закона за културното наследство 21.8.2023
Подготвят се промени в Закона за културното наследство
Зам.-министърът на културата Чавдар Георгиев се срещна с представители на КАБ Министерството на културата (МК) подготвя промени в Закона за културното наследство (ЗКН), които ще бъдат публично представени до края на...


Времето/БНБ фиксинг 17.09.24

20° София 21° Пловдив
20° Бургас 17° Стара Загора
21° Варна 20° Русе
CHF 1.59816 GBP 2.31651 USD 1.4962
МаксКонсулт.бг е член на
www.fiabci.com www.nsni.bg www.bcci.bg/bulgarian/

Аладжа манастир
На 14 км от гр. Варна, сред красива местност, се намира изсечен сред скалите, Аладжа манастир. От името му, което в превод от турски означава "шарен, пъстър", може да се заключи, че е наречен така, заради пъстроцветните му стенописи. Този уникален паметник е бил издълбан в отвесните 40- метрови сарматски варовици. Предполага се, че манастирът край Варна е възникнал към XIII век.

Той е най- известният манастир по българското Черноморие. Появата му се свързва с разпространението на християнството, когато отшелници и монашески братства изграждат такива скални обители. В него се разграничават две отделения, разположени едно над друго с помещения, служещи за манастирски храм, монашески килии, параклис, гробница, кухня, трапезария. След падането на България под османско владичество, животът в манастира бавно загаснал. Разположението му между красива гориста местност го прави особено тайнствено и привлекателно място, за което има множество любопитни легенди за неразкрити тунели и лабиринти в скалите, където са скътани несметни богатства.

Системни проучвания върху този обект правят през 1912 г. братя Шкорпил, като по тяхна инициатива той е обявен за народна старина, а през 1957 г. е обявен за паметник на културата.

Сега Аладжа манастир е туристически обект. До него се достига по стъпала, а до останките от манастира има зала, в която са показани археологическите находки от този край и образци от средновековното българско изкуство.

                                                                                                                                                                           http://en.wikipedia.org/