Навигация

Пирин Ууд Парк

Пирин Ууд Парк

Предела 2

Предела 2


ЧРД! 19.8.2024
ЧРД!

И чужди ниви ще се \ 12.3.2024
И чужди ниви ще се "разместват" без съгласие от собствениците
Поправките се правят по споразумението с протестиращите преди месец зърнопроизводители. Чужди ниви ще могат да се разместват на територията на дадено землище и дори да се обработват без разрешение от собствениците...

Подготвят се промени в Закона за културното наследство 21.8.2023
Подготвят се промени в Закона за културното наследство
Зам.-министърът на културата Чавдар Георгиев се срещна с представители на КАБ Министерството на културата (МК) подготвя промени в Закона за културното наследство (ЗКН), които ще бъдат публично представени до края на...


Времето/БНБ фиксинг 17.09.24

20° София 21° Пловдив
20° Бургас 17° Стара Загора
21° Варна 20° Русе
CHF 1.59816 GBP 2.31651 USD 1.4962
МаксКонсулт.бг е член на
www.fiabci.com www.nsni.bg www.bcci.bg/bulgarian/

Котел
Град Котел е стар град, възникнал на входа на Котленския проход, разположен в Източна Стара планина на 530 м надморска височина. Има население около 7600 души и се намира на 330 км източно от София.
Първите данни за селището са открити в документ от 1486 г. Градът се замогва и разраства, благодарение находчивостта и трудолюбието на жителите му, които развиват множество занаяти. Основно тук са преработвали вълна, която превръщали в шаяци, черги, губери и най-вече в прочутите котленски килими. През втората половина на XVIII и XIX век местното население сключва договор за снабдяване на турската войска с дрехи, което му осигурява значителни привилегии. Градът се замогва и се превръща в едно от най- богатите селища в този край. Къщите, запазени от това време, са високи, дървени, с богато резбовани врати и тавани. В тях особено място заемат ръчно изработените килими, възглавници и др.

Котел е люлка и на българския дух. Градът е родно място на много видни възрожденци: Георги С. Раковски, Софроний Врачански, Неофит Бозвели, д-р Петър Берон и др.

След Освобождението през 1894 г. опустошителен пожар унищожава голяма част от града. Само покрайнините, наречени Галата, оцеляват и дават представа за възрожденската архитектура на селището. Запазени са над 100 възрожденски къщи.

В Галатанското училище е уредена музейна експозиция, където може да се разгледат типичните за региона тъкани, а на стар стан се демонстрира тяхната изработка.

Интересни за посещение са Етнографската експозиция в Кьорпеевата къща, църквите “Св. Троица” и “Св. Св. Петър и Павел”.

В Котел се намира първото средно училище за народно пеене.

                                                                                                                                                                            http://en.wikipedia.org/