Навигация

Макс къщи

Макс къщи

Гранд Монтана - Банско

Гранд Монтана - Банско


Подготвят се промени в Закона за културното наследство 21.8.2023
Подготвят се промени в Закона за културното наследство
Зам.-министърът на културата Чавдар Георгиев се срещна с представители на КАБ Министерството на културата (МК) подготвя промени в Закона за културното наследство (ЗКН), които ще бъдат публично представени до края на...

Голям проблем в Италия! Засяга много българи 21.8.2023
Голям проблем в Италия! Засяга много българи
Драматична ситуация с работната ръка в Италия. Конферерацията на самонаетите занаятчии в Италия "Конфартиджанато“ (Confederazione generale dell’artigianato italiano - Confartigianato) съобщи, че почти половината от...

Идва световен шок за парите! Какво се готви 21.8.2023
Идва световен шок за парите! Какво се готви
Идва голяма промяна за парите в световен мащаб, като все повече тя се очертава като неизбежна. Парите са обещание за стойност и хората търсят начини за по-бързата им, по-лесна и по-сигурна размяна, откакто са...


Времето/БНБ фиксинг 26.09.23

20° София 21° Пловдив
20° Бургас 17° Стара Загора
21° Варна 20° Русе
CHF 1.59816 GBP 2.31651 USD 1.4962
МаксКонсулт.бг е член на
www.fiabci.com www.nsni.bg www.bcci.bg/bulgarian/

Перперикон
Разположен в Източните Родопи, на 15 км североизточно от град Кърджали, древният култов център Перперикон се извисява на скален масив, висок 470 метра.

Името му, според проф. Александър Фол(световно известен траколог), идва от тракийския бог на камъка Пер. В скалния град има акропол, разположен в най-високата част на хълма, дворец-светилище, намиращ се непосредствено под акропола, жилищни квартали, храмове, крепостна стена.
Предисторията на големия скален град, е започнала вероятно през късната новокаменна епоха, 5 - 6 хилядолетия преди Христа.

Следи от живот на Перперикон има и отпреди 8 хиляди години, от епохата на неолита, но няма запазена архитектура.

Повечето автори занимаващи се с тази тематика описват олтара в светилището със странна кръгла форма, което може да се види и до днес, тъй като тези овални очертания са се запазили като доказателства, че точно тук се е намирало прочутото в античността прорицалище. Именно върху този олтар се извършвал винено-огнен обред и според височината на пламъците се е правело предсказанието.

Бащата на историята Херодот, споменава Перперикон в съчиненията си. Той разказва, че при Ксеркс идват хора от тракийското племе на сатрите, които пазели земите на храма на бог Дионис във високата снежна планина. Като се има предвид мястото, през което е минал походът на Ксеркс, оттам с просто око е било възможно да се види тази местност.

В храма на бог Дионис са се случили две интересни от историческа гледна точка събития. Едното от тях е, че през светилището минава самият Александър Велики и там получава предсказанието, че ще бъде владетел на древния свят. Другото събитие е особено подробно описано от римския историк Светоний Транквил. Той разказва как пред същия този олтар, където някога се е преклонил Александър, застава и
римлянинът Гай Октавий. Когато се допитал до оракула за съдбата на рожбата, която очаква, при извършването на ритуала лумнал силен огън чак до небесата. Това според древните гадатели означавало, че детето му ще извърши велики дела. Ражда му се син – Октавиан Август, първият римски император.

                                                                                                                                                                           http://en.wikipedia.org/